جدیدترین مطالب

جستجو مطالب

بیشتر بخوانم یا بیشتر تست بزنم ؟کدام مهم تروتاثیرگذارتراست؟

شنبه, 12 بهمن 1398 13:14 نویسنده

تست زدن مهم تراست یا خواندن و چکونه می‌توان در این زمینه‌ها تعادل ایحاد کرد تا فرایند یادگیری به شرایط ایده آل خود برسد
 

درطول سال ها مشاوره وبرنامه ریزی یکی از سوالات متداولی که معمولا توسط دانش آموزان پرسیده می شود این است که بیشتر بخوانیم یا بیشترتست بزنیم؟
یا چه وقت بهتراست تست بزنیم؟

 این موضوعات بخشی هایی از دغدغه های مطالعاتی دانش آموزان است.اما پاسخ به آن ها مستقیما مربوط است به مراحل یادگیری و همین طورحیطه های شناختی بلوم که روش های یادگیری را موثرتر و بهینه می سازد. بر اساس این موضوع، در مرحله اول یادگیری که درکانون به آن ادراک و درحیطه های شناختی بلوم دانش می گویند،لازم است دانش آموزان مفاهیم اصلی را از کتاب درسی و جزوه معلم به صورت تشریحی و بطور کامل فراگیرند. در مرحله دوم یادگیری که در کانون به آن تثبیت و در حیطه های شناختی بلوم به آن درک و فهم می گویند لازم است دانش آموزان با حل تمرینات بیشتر تشریحی و حتی نمونه سوالات امتحانی عمق یادگیری خود افزایش داده و دانش و اطلاعات خودرا تا حل مسائل دشوارترازکتاب درسی ودر حد نمونه سوالات امتحانات تشریحی مدارس افزایش دهندوپس ازآن مرحله سوم یادگیری است که در کانون تثبیت و درحیطه های شناختی بلوم کاربردنامیده می شود.

از این مرحله حل سولات دشوارتر و سوالاتی که برای پاسخ دادن به آن ها نیازمند تسلط برتکنیک های یادگیری و تست ها هستیم آغاز می گردد.یعنی دانش آموزان لازم است پس از یادگیری کامل مطالب حل سوالات تشریحی و سپس امتحانات تشریحی به سراغ تست ها بروند.البته بعضی از دانش آموزان در این موارد دچارافراط و تفریط هایی هم می شوند مثلا تمام وقت شان را صرف خواندن کتاب و جزوه معلم می کنند و دیگر فرصتی برای تمرینات تشریحی و پس از آن تمرینات تستی نمی گذارند و بعضی هم برعکس پیش از آن که مطالب را به خوبی و به صورت تشریحی فراگیرند به سراغ تست می روند و اصطلاحا تست ها را می سوزانند.

اینجا هم لازم تعادل بین تشریحی خوانی و تست زنی ایجاد شود.یعنی وقتی که دانش آموزان مطالب یادگرفته شده ازکتاب درسی و جزوه معلم را می توانند به دیگران آموزش دهند یا آن ها راخلاصه نویسی کنندوبا طبقه بندی اطلاعات از طریق جدول و نمودار یاساختن فرمول های ابتکاری و نیز حل انواع سوالات تشریحی آن ها را حل کنند پس از آن می توانند به سراغ تست ها روند وبا کمک حل تست ها تسلط ومهارت خود را در موضوعات بالا ببرند.لازم بذکراست که اولویت حل تست ها با سوالات کنکورسال های گذشته است و دانش آموزان پس از تسلط بر تست های کنکور می توانند به سراغ تست ها تالیفی بروند.

مراحل بعدی یادگیری در حیطه های شناختی بلوم که شامل تحلیل و ترکیب مطالب و سپس تجزیه مطالب و نهایتا مرحله داوری است مراحل بالاتر یادگیری است که باحل تمرینات دشوارتر و ایجادقابلیت ها بالاتر یادگیری کیفیت آموزش مطالب را افزایش می دهد. درکانون نیز مرحل بعدی یادگیری شامل ارزیابی و نیز جمع بندی است که طی این دومرحله دانش آموزان باتحلیل عملکرد خود نقاط ضعف و قوت شان را می یابند و نهایتا خود را برای آزمون های جامع که شامل همه مطالب و مباحث است آماده می نمایند.پس لازم است دانش آموزان به اندازه، برای یادگیری مطالب وقت صرف کنند.برای افزایش عمق یادگیری آزمون تشریحی کانون ابزاری بسیار کارآمد است که هم مستقیما نتیجه امتحانات دانش آموزان در مدرسه را بهبود می بخشد و هم در فرایند یادگیری و کمک به بازیابی مطالب تاثیری بسزا دارد .سپس با حل تست ها متعدد و حضور در آزمون های تستی کانون تسلط دانش آموزان افزیش یافته تکنیک ها و روش های تست زنی که نقش بسیار زیادی در نتیجه کنکور ایشان دارد ارتقاء می یابد.

منتظر دریافت نظر شما هستیم

وارد کردن اطلاعات بخش های (*) دار الزامی است.

درباره فرزانگان

مجتمــــــع آموزشـــــی فرزانـــگان در سال 1373 توسط خانم اقـــدس الســـادات حــــــــاج صدر تاسیس شـد. از همان سال های اول، کیفیت هدف اصلی مجموعه بود و به ســرعت پله های ترقی را طی و رتبه های برتر منطقه را از آن خود کردو امروز برند فرزانگان در منطقه مساوی با کیفیت، تلاش و اعتقاد است و این اصولی است که هنوز و پس از سال ها به آن ها همچنان وفادار و معتقد است.

تماس با فرزانگان

شهریار - شهرک اندیشه - فاز یک - بلوار شهید دنیامالی - شقایق دوم - پلاک 23

 
 info[at]mafa20.ir7001-4 6550 021
3355 6552 021
Copyright © تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد آموزشگاه فرزانگان محفوظ است.