جدیدترین مطالب

جستجو مطالب

فاطمه طغرلی

فاطمه طغرلی

شاد بودن، یک انتخاب است و همه ما می توانیم شاد باشیم. اما چگونه می توانیم شاد بودن را بیاموزیم؟ نگاهی به زندگی افراد شاد می تواند سرنخ هایی به دستمان بدهد.
کارهایی هست که چنین افرادی هرگز انجام نمی دهند، بیایید مروری داشته باشیم بر این موارد:

مقایسه کردن خود با دیگران
برنه براون جمله بسیار زیبایی دارد: مقایسه، شادی را می کشد. در مسیر خود بمانید.
وقتی به این هیولا بها می دهیم در واقع نارضایتی خود را تضمین کرده‌ایم. مطمئنا این طبیعی است که نسبت به زندگی دیگران کنجکاو شویم، اما گاهی ممکن است این حس ساده به مرور تبدیل به وسواس شود. مقایسه باعث شکل گرفتن خشم و قربانی شدن ذهن می شود.
اعتیاد به مقایسه، درست مانند دیگر اعتیادها مخرب است: اما ما توانش را داریم که با کنترل سرنوشت خود جلوی این عادت را بگیریم. عاشق موهبت ها، معایب و تجربیات خود شوید. حتما دلیلی وجود دارد که فقط یکی از شما در این دنیا هست. تنها کسی که هر روز باید تلاش کنید، بهتر از او شوید خودتان هستید.

پافشاری روی احساس پشیمانی
اینکه تجربیات گذشته خود را دوباره به یاد بیاوریم و از آنها درس بگیریم کاری سالم و طبیعی است. گاهی لازم است از برخی تصمیماتی که توسط خودتان گرفته شده، ابراز پشیمانی کنید، چون نتیجه اش آنچه می خواستید نشده است. سعی کنید از این حس پشیمانی درس بگیرید و سپس دوباره به حرکت درآیید. اگر این کار را نکنید، خودتان را اسیر یک تلخی کرده اید. من زمان زیادی را صرف پشیمانی درباره چیزهایی کردم که دیگر نمی توانستم تغییر دهم و انواع سناریو " ای کاش " در ذهنم تصور می کردم. گذشته شما را به اینجا آورده، پس نسبت به اشتباهاتی که انجام دادید و اجازه دادند شخصیت فعلی تان شکل بگیرد سپاسگزار باشید.

نپذیرفتن خودِ واقعیشان
هیچ چیز الهام بخش تر از دیدن افرادی نیست که از صمیم قلب خود را پذیرفته و در آغوش گرفته اند. شادی واقعی تنها زمانی به دست می آید که در مسیر آنچه ذهن، بدن و روحمان می خواهد گام برداریم. من بیشتر دوران نوجوانی و جوانی‌ام را به تنفر از هرچه درباره خودم بود گذراندم و سعی کردم خودم را بر این اساس تغییر دهم. در واقع به کلی فراموش کرده بودم که شاد بودن یعنی چه. تنها زمانی متوجه این احساس شدم و آن را درک کردم که یاد گرفتم خودم را بپذیرم.

آوردن ناراحتی های بی مورد به زندگی
تا زمانی که ما انسان ها درگیر ارتباط های انسانی مان باشیم، سطوحی از ناراحتی را نیز تجربه خواهیم کرد. چیزی که باید خود را از آن دور کنید درگیر شدن در روابطی است که پیوسته غم و اندوه و خستگی برایتان به همراه دارند و در کل مسموم هستند و هیچ گونه بهبود، حمایت و انرژی بخشی در خود ندارند. همین که به خودتان اجازه اهمیت دادن به کسی را دادید حذف کردن آن شخص دیگر برایتان دشوار خواهد بود. یک گام به عقب بردارید و مشخص کنید آیا این رابطه برایتان شادی می آورد و یا قرار است پیوسته از حس شادیتان کم کند. اگر در آن شادی ندیدید، بهتر است مدتی از آن دوری کنید. اگر متوجه شدید واقعا دلتان برای برخی از عناصر آن رابطه تنگ شده است سعی کنید آرام آرام برش گردانید تا ببینید می توانید این رابطه را مجدد به روشی مثبت بازسازی کنید یا خیر.

فراموش کردن اینکه شادی مسئله ای درونی است.
مهم نیست که چقدر پول در حساب بانکی مان داریم یا بعد از اسممان چه عنوانی می آید. دستاوردها و رفاه خارجی خوب و دوست داشتنی است، اما اگر اجازه دهید شادی تان بسته به چیزهای خارجی باشد کل زندگی تان را صرف چیزی بیهوده کرده اید. شروع و پایان شادی از درون شکل می گیرید.

یکی از مهم ترین مسائل برای افزایش آمادگی داوطلبان آزمون سراسری و هم چنین افزایش کیفیت مطالعه در حین فرآیند آماده سازی برای آزمون سراسری ایجاد و حفظ آرامش است در ادامه به توضیح راهکارهایی برای این امر خواهیم پرداخت.

لازمه ی خوب انجام دادن هر عملی که انسان قصد آن دارد، داشتن اعتماد و اطمینان به نتیجه و انجام صحیح و کامل تمامی کارهایی است که در این راستا و برای نیل به هدف خود باید انجام دهد؛ و این امر محقق نمی شود مگر با داشتن آرامش و اطمینان به حاصل شدن نتیجه. اکثر داوطلبان قبل از آزمون سراسری استرس شدیدی دارند درحالیکه این استرس قبل از آزمون های ازمایشی دیده نمیشود. بهتر است داوطلبان سعی کنند حالتی را که شب آزمون ازمایشی دارند شب آزمون سراسری هم حفظ کنند. حال به چگونگی ارامش قبل از آزمون میپردازیم:

۱-بعدازظهر قبل از آزمون استراحت کنید و درس نخوانید؛ اما نخوابید، چون مانع یک خواب راحت در شب قبل آزمون نمونه می‌شود.

۲- شب به موقع به رختخواب بروید و اصلاً به آزمون فکر نکنید.

۳-آدرس حوزه را روز قبل از آزمون پیدا کنید تا روز آزمون سردرگم نشوید.

۴-برای موفقیت‌تان دعا بخوانید و نتیجه‌ی تلاشتان را به خدا بسپارید.

۵-تغذیه مناسب در آرامش قبل از آزمون به شما کمک زیادی میکند؛ مخصوصا خوردن شام مناسب. این وعده جزو یکی از وعده های مهم است که حتما مخصوصا در دوران کنکور باید مصرف شود پس به یاد داشته باشیم که به هیچ وجه وعده شام را از برنامه غذایی مان به خصوص دوران کنکور حذف نکنیم . فقط به این نکته توجه کنیم که در وعده شام تا حد امکان از خوردن برنج خودداری کنیم زیرا برنج باعث خواب و همچون گرسنگی زودرس می‌شود. شام باید حداکثر تا ساعت 9 خورده شود.

۶-اکثر داوطلبان وقتی زیاد درس میخوانند توقع بالاتری از خود دارند. حتما با تصور چنین وضعیتی اولین حسی که به شما دست می‌دهد، حس دلشوره است.

شاید حتی به این فکر بیفتید که امشب را تا صبح بیدار بمانید و فقط درس بخوانید، اما همین کار ساده ممکن است تمام تلاش‌های شما را خراب کند و مانع از بدست آوردن نتیجه مطلوب در زمان آزمون شود.

اگرچه داشتن مطالعه کافی برای موفقیت لازم است، اما شرکت در امتحان تنها نیازمند دانستن نکات درسی نیست، بلکه موارد دیگری هم هست که رعایت آن‌ها به موفقیت شما کمک می‌کند.

برای اینکه در روز امتحان به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید، بهتر است چند توصیه ساده را به خاطر داشته باشید.

داشتن استرس پیش از آزمون یک امر طبیعی است. اما این استرس نباید از حد معمول فراتر رود.

حفظ آرامش در شب قبل از امتحان بسیار اهمت دارد. استرس و اضطراب باعث می‌شود شما نتوانید دانسته هایتان را به یاد آورید و آن طور که دوست دارید در امتحان شرکت کنید. سعی کنید به خود تلقین کنید که تلاشتان را کرده‌اید و فردا می‌توانید همه دانسته هایتان را در امتحان به کار بگیرید.

از تکرار جملات منفی در ذهنتان بپرهیزید و به خود بگویید: «حتما می‌توانم موفق شوم.» البته موفقیت در امتحان فقط کسب نمره خوب نیست و شما باید متناسب با تلاشتان از خود توقع داشته باشید.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کم خوابی در دوران قبل از امتحان کارایی فرد را در امتحانات کاهش می‌دهد و بر خلاف آنچه اغلب دانش آموزان و دانشجویان فکر می‌کنند، کاستن از خواب شبانه به منظور مطالعه دروس، نه تنها باعث کسب نتیجه بهتر در امتحان نمی‌شود، بلکه مانع از به کار بردن تمام توان ذهنی در جلسه امتحان می‌شود.

بهتر است در دوران امتحان شب‌ها به موقع بخوابید و خواب کافی داشته باشید. این موضوع به ویژه در شب قبل از امتحان اهمیت دارد. کم خوابی باعث کاهش تمرکز حواس شما می‌شود و علاوه بر آن ممکن است دیر بیدار شدن و دیر رسیدن به محل امتحان را هم در پی داشته باشد.

سخن پایانی:

پیش از امتحان چند نفس عمیق بکشیداین کار باعث کاهش استرس شده.

امتحان را با اعتماد به نفس شروع کنید.

تلقینات مثبت را فراموش نکنید.

به توضیحات مسئولان امتحان خوب گوش کنید و هر سؤال را به دقت و به‌طور کامل بخوانید.

اگر حس کردید هیچ چیز را به یاد ندارید، هول نکنید.

همه مضطرب می‌شوند، ولی هول شدن تنها کار را بدتر می‌کند. چند لحظه قلمتان را کنار بگذارید، چند نفس عمیق بکشید و وقتی احساس آرامش بیشتری کردید، آزمون را ادامه دهید.

فکرهای بدی را که به ذهنتان می‌آید از خود دور کنید. مطمئن باشید پس از مدت کوتاهی می‌توانید آزمون را ادامه دهید و دانسته هایتان را به یاد بیاورید.اگر نتوانستید پاسخ یک پرسش را درست به یاد بیاورید، خودتان را مجبور به پاسخ دادن به آن نکنید.

و به خودتان و اطلاعاتتان ایمان داشته باشید.

 

ما در عصری زندگی می‌کنیم که اختلالاتی مثل استرس و اضطراب درحال افزایش است و پزشکان هر روز بیش از گذشته داروهای ضد اضطراب و افسردگی تجویز می‌کنند. مطالعات متعدد، ارتباط میان کمبود ویتامین‌های خاص و اختلالات اضطراب و استرس را ثابت کرده است. یک مشاوره ساده با پزشک و استفاده از مکمل‌های ویتامین می‌تواند راه ساده‌ای برای درمان این اختلالات باشد.


ویتامین B
مکمل‌های ویتامین B به دلیل تاثیراتی که بر استرس و اضطراب دارند، مدت‌هاست به‌عنوان ویتامین‌های استرس نام برده می‌شوند. مطالعه‌ای که سال 2013 انجام شد و در ژورنال International Scholarly Research Notices به چاپ رسید، نشان داد ویتامین B به میزان چشمگیر باعث بهبود علائم اضطراب و استرس می‌شود و تاثیرات مداومی بر این علائم دارد. براساس تحقیقات، مصرف روزانه 18 گرم اینوزیتول (یک نوع ویتامینB) در مبتلایان اختلالات ترس، افسردگی و اختلال وسواسی جبری مانند داروی ضداضطراب عمل کرده، عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کند. محققان همچنین نشان داده‌اند، میان کمبود ویتامین B6و کمبود آهن با حملات پانیک یا حملات تنفس سریع ارتباط وجوددارد. ویتامین B6و ویتامین B12 نیز در بهبود اضطراب و استرس و افسردگی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی نقش دارند.
درکنار استفاده از مکمل‌های ویتامینB، اضافه کردن موادغذایی خاصی مانند سیب‌زمینی، موز و بوقلمون به رژیم غذایی، دریافت بدن از این ویتامین‌ها را افزایش می‌دهد.


ویتامینC
این ویتامین، آنتی‌اکسیدانی شناخته شده است که فواید زیادی برای سلامت دارد. نشان داده شده، ویتامین c در مبتلایان اضطراب، نقش درمانی موثری دارد. براساس مطالعه‌ای که سال 2015 انجام شد، استفاده از مکمل‌های ویتامینc، راه موثری برای درمان و حتی جلوگیری از اضطراب است. اضافه کردن موادغذایی حاوی این ویتامین نظیر مرکبات، گلابی و انواع فلفل می‌تواند تاثیرات بهتری داشته باشد.


ویتامین D
کمبود ویتامین D با بدخلقی، اضطراب و افسردگی ارتباط دارد و ریسک سرطان و دیگر بیماری‌ها را نیز افزایش می‌دهد. مشخص شده، مصرف این ویتامین در درمان اختلال خلقی فصلی (SAD) نیز موثر است. ویتامین D در مواد غذایی انواع ماهی، تخم مرغ یا مکمل‌هایی مانند روغن کبد ماهی وجوددارد. قرارگرفتن در معرض نور آفتاب نیز باعث ساخته شدن ویتامین D و تقویت روحیه می‌شود.


منیزیم
مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه مریلند آمریکا می‌گوید، کمبود منیزیم در بدن به کاهش تولید سروتونین منجر می‌شود. درعین حال نشان داده شده، داروهای ضدافسردگی، سطح منیزیم مغز را افزایش می‌دهد. براساس مطالعات، درمان با منیزیم به بهبود افسردگی و عوارض آن مثل اضطراب و بی‌خوابی می‌انجامد. پودر کاکائو، دانه سویا، موز و ماهی، مواد غذایی سرشار از منیزیم هستند.

 

 

از ویژگی های مطالعه مفید به ویژه در ایام کنکور مطالعه ای است که با تمرکز کافی صورت بگیرد که عوامل ذهنی ومحیطی مختلفی برای ایجاد این تمرکز لازم است که ابتدا لازم است معنای تمرکز وعدم تمرکز یا همان حواس پرتی را بدانیم . در اصل تمرکز یعنی اختصاص دادن کامل فضای ذهن به یک موضوع خاص وحواس پرتی نیز چیزی نیست جز تمایل ذاتی ذهن به درگیری وفعالیت .
ذهن ما همواره می خواهد در گیر ومشغول باشد بنابراین ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که ذهن فرصت پرداختن به حاشیه را نداشته باشد .
عوامل مختلفی در ایجاد این تمرکز نقش دارد که از جمله آن وشاید مهم ترین آن که به راحتی قابل دستیابی است شرایط محیطی مطالعه می باشد .این که فقط مطلبی را مطالعه کنیم ویاد بگیریم که چگونه آن را بخوانیم مهم نیست بلکه این موضوع که در چه شرایطی باید به مطالعه بپردازیم هم موضوع اساسی است که در ادامه به ان می پردازیم :
1-در یک محیط آرام شروع به مطالعه کنیم البته نه به این معنا که حتی صدای کوچکی هم در محیط نباشد زیرا هدف تطبیق شرایط با روز آزمون سراسری است پس اندک سر وصدایی که موجب آزار وحواس پرتی نشود مانعی ندارد امادر محیط هایی مثل پارک و گردشگاه ها مطالعه نباید صورت بگیرد زیرا علاوه بر سر وصدای زیادی جنبه تفریح وسرگرمی دارد .
2- خود را ملزم به نشستن پشت میز وصندلی کنیم همان طور که در قسمت قبل هم ذکر شد هدف تطبیق شرایط اکنونی با روز آزمون سراسری است زیرا در روز کنکور ملزم به نشستن 4 ساعت پشت میز وصندلی هستیم پس هم اکنون باید خودرا اماده کنیم . هم چنین از مطالعه در روی تخت یا مکانهایی موجب احساس خواب الودگی می شود جدا خودداری کنید .
3- بهتر است مکان مطالعه ثابت باشد یعنی برای مطالعه هر واحد به قسمت های مختلف خانه نقل مکان نکنیم در اصل بهترین مکان برای مطالعه کتابخانه است .
4- در محیط های نا منظم وشلوغ مطالعه نکنیم اتاق وروی میز تحریرمان باید منظم ومرتب باشد تا از آشفتگی ذهنی ما جلوگیری کند .کتاب ها و منابع اضافی را به انباری منتقل کنید حجم زیاد کتاب تست های نزده موجب استرس می شود .
5- در محیط هایی که وسایل سرگرم کننده وتزییی وجود دارد مطالعه نکنید زیرا ذهن ما موضوع جدید وجالبی برای تفکر به آن پیدا می کندو دیگر مطالعه ما متمرکز و مفید نخواهد بود از جمله این عوامل حواس پرتی می توان به موبایل ،کامپیوتر، تلفن، عروسک ،قاب های تزیینی اشاره کرد
6-محیط مطالعه باید دارای نور مناسب باشد از مطالعه در محیط هایی که نور کم یا نورزیاد دارد به شدت خودداری کنید حتی در صورت استفاده از چراغ مطالعه باید آن را طوری قرار دهیم که نور به شکل مایل بتابد ومستقیم به جزوات وکتاب های درسی نباشد .رنگ نور محیط مطالعه یا چراغ مطالعه قرمز نباشد استفاده از مخلوط نور زرد یا سفید بهترین گزینه است .
7- محل مطالعه باید دارای دمای مناسب باشد در محیط هایی که بیش از اندازه سرد یا بیش از اندازه گرم است مطالعه نشود زیرا موجب احساس کسالت وخواب الودگی می شود .دمای مناسب برایاتاق 18تا 20 درجه سانتیگراد است .
8- محل مطالعه باید دارای اکسیژن کافی باشد .استفاده از رایحه های معطر مثل قرار دادن چند برگ نعناع در محیط مطالعه بسیار موثر است. محیط هایی که پنجره ای رو به هوای آزاد دارد به خصوص در روز های افتابی را از دست ندهید.
9- رعایت فاصله مناسب چشم تا کتاب باید 40- 20 سانتی متر باشد که از مچ دست تا ارنج است که با قرار دادن دست زیر چانه مشخص می شود
10-بر در ودیواراتاق برگه هایی حاوی نکات وفرمول ها یا جملات انگیزشی ویا اهداف بلند مدت وکوتاه مدت خود را نصب کنید .
11-میز مطالعه خود را شرطی کنید از آن فقط برای مطالعه استفاده کنید از استفاده ان به عنوان میز غذا خوری ، محل فکرکردن به رویاها بپرهیزید.
ودر اخر می توان به طورکلی اشاره کرد که از میان عوامل ذکر شده دمای اتاق، نور کافی ومناسب میز وصندلی مناسب از لحاظ ارتفاع ، بازبودن پنجره برای گردش هوا وایجاد سروصداهای عادی محیطی ومحیط منظم مطالعه از جمله مهم ترین عوامل محیطی صحیح مطالعه است .

 تا حالا قانون بقای انرژی به گوشتون خورده، کنکور هم مثل انرژی میمونه یعنی نه به وجود میاد نه از بین میره و فقط هرچند مدت یکبار تغییر شکل میده. از زمان پدرم تا همین کنکور چند ماه پیش هر سال میگویند: کنکور از سال آینده حذف می شود. اما هم من و هم شما می دانیم که کنکور حذف نمی شود.

با حذف نشدنش من ماندم و پروسه ی عظیم کنکور و سال پر از تنش و استرس و 4 ساعتی که قرار بود تلاش 12 ساله خودم و زحمات پدر و مادرم را جبران کنم. برای آن 1 سال و 4 ساعت هر کس نسخه ای برایم پیچید.

یکی می گفت: اگر معلم های خوب داشته باشی، موفق خواهی شد.

دیگری می گفت: مشاور! مشاور که داشته باشی تمام است، فلانی مشاور داشت و موفق شد.

یکی دیگر می گفت: در سال کنکور آزمون معجزه میکنه، در هر آزمون اشکال های درسیت مشخص میشه و میدونی کجا را باید بیشتر بخونی!

و همینطور دیگری ها ...

فکر کردن به اینکه برای هر کدوم از نسخه های عزیزان باید کجا بروم و چقدر علاوه بر هزینه، زمان باید صرف کنم به استرس ها و تنش هایم اضافه شد. بر حسب اتفاق و برای پیدا کردن جواب سوالات و مسیر درست کنکور مشاوره های زیادی را امتحان کردم تا روز آخر که به مشاوره مجموعه ای مراجعه کردم که علاوه بر پاسخ سوال ها و پیدا کردن کم و بیش مسیر کنکور با مجموعه ای آشنا شدم که تمام نسخه ها را با هم داشت و نیاز نبود برای هر کدوم به جاهای مختلف بروم.

در نهایت من ثبت نام کلاسهای کنکور آموزشگاه فرزانگان شدم. در طول سال کنکور کلاسها با اساتید بزرگ و معروف هر درس که هریک مؤلف کتاب و سوالات آزمون های آزمایشی بودن و در زمینه کنکور سابقه زیادی داشتن برگزار شد. نکته مهم پیگیری اساتید با دادن تکالیف و گرفتن آزمون های مبحثی هر درس بود که تکلیف ها باعث ثبات ذهنی درس ها و آزمون ها باعث پیدا شدن نقاط ضعف و قوتم بود. در کنار اساتید واقعاً خوبی که داشتم، حضور مربی آموزشی یا به قولی پشتیبان دلسوز و کاربلد بود که تا لحظه ورود به حوزه کنکور همراهم بود. هر هفته بهم برنامه میداد و برنامه هفته قبل را چک میکرد و جاهایی که داشتم افراط و تفریط می کردم حواسش بهم بود و کمک می کرد که تمامی دوس را به اندازه و در کتار هم پیش ببرم و همینطور ارتباط خوب و مؤثر مربی آموزشی با خانوادم باعث بهتر شدن شرایط خانه و درک متقابل والدینم در سال پر فراز و نشیب کنکور شده بود.

توی سال کنکور میشه گفت تقریباً همه یه روزهایی خسته شدن، نا امید شدن و یه روزهایی هم گم شدن توی پیچ و خم های کنکور، اما برگزار شدن هر چند وقت یکبار مشاوره با مشاور خوب و با تجربه مجموعه باعث برگشتن به مسیر اولیه و درست و همچنین حال خوبم میشد.

آزمون های جامع شبیه ساز کنکور که آموزشگاه هر یک ماه یکبار برگزار میکرد یکی دیگر از نکات خوبی بود که میتونستم خودم را در جلسه کنکور تصور کنم و در نهایت با گرفتن کارنامه ای که کاملاً شبیه کارنامه کنکور بود و تحلیل آزمون که توسط مربی آموزشی و مشاور، آموزش دیده بودم، باعث پیشرفتم در آزمونهای بعدی میشد.

اینگونه شد که من به آرزویی که قول داده بودم رسیدم و در پَسِ آن به آرزوهای دیگرم ...

درباره فرزانگان

مجتمــــــع آموزشـــــی فرزانـــگان در سال 1373 توسط خانم اقـــدس الســـادات حــــــــاج صدر تاسیس شـد. از همان سال های اول، کیفیت هدف اصلی مجموعه بود و به ســرعت پله های ترقی را طی و رتبه های برتر منطقه را از آن خود کردو امروز برند فرزانگان در منطقه مساوی با کیفیت، تلاش و اعتقاد است و این اصولی است که هنوز و پس از سال ها به آن ها همچنان وفادار و معتقد است.

تماس با فرزانگان

شهریار - شهرک اندیشه - فاز یک - بلوار شهید دنیامالی - شقایق دوم - پلاک 23

 
 info[at]mafa20.ir7001-4 6550 021
3355 6552 021
Copyright © تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد آموزشگاه فرزانگان محفوظ است.